kkk

Перелік пунктів для оцінювання безпеки сайту

Забезпечити свій інтернет-ресурс високим ступенем безпеки вкрай важливо. З огляду на постійний розвиток технологій і загроз, які можуть виникнути в онлайн-середовищі, будь-який, навіть невеликий сайт, може піддаватися атакам з боку недоброзичливців. У цьому контексті дуже важливо розуміти, на якому рівні перебуває захист вашого порталу. Саме про те, як оцінити його безпеку ми в цьому тексті й розповімо.

Чому оцінка безпеки сайту потрібна всім інтернет-ресурсам

Безпека сайту має вирішальне значення для захисту конфіденційності користувачів, запобігання витокам інформації, підтримання репутації та довіри до ресурсу. Успішна атака на портал може призвести до серйозних наслідків, як-от копіювання і крадіжка особистих даних, порушення роботи сайту або використання його для поширення шкідливого контенту. Навіть на невеликому ресурсі можуть міститися дані користувачів і клієнтів, їхні платіжні дані, втрата або викрадення зловмисниками яких призведе до дуже несприятливих наслідків, зокрема відповідальності перед законодавством.

Можливі проблеми з безпекою

Проблем із безпекою сайту може бути безліч і їхнє розмаїття лише збільшується з кожним днем. Серед найбільш поширених:

 • SQL-ін’єкції (SQL Injection). Це атака, під час якої зловмисник впроваджує SQL-запити у веб-форми або URL-адреси з метою отримання доступу до бази даних сайту. Успішна атака може дозволити зловмиснику отримати конфіденційну інформацію, змінити її в базі даних або навіть видалити.
 • Крос-сайтовий скриптинг (XSS). У цьому виді атаки зловмисник впроваджує шкідливі сценарії (скрипти) на веб-сторінки, які виконуються на стороні клієнта. XSS може бути використаний для крадіжки сесійних файлів, перенаправлення користувачів на шкідливі сайти або виконання дій від імені користувача без його відома.
 • Витік даних. Недостатній захист конфіденційних даних, таких як особиста інформація користувачів, платіжні дані, корпоративні секрети, ділові тексти та документи, може призвести до їхнього витоку. Це може статися через недостатнє шифрування даних, слабкі методи автентифікації або вразливості в додатках.
 • Уразливості в сторонніх компонентах. Багато сайтів використовують сторонні бібліотеки, плагіни, сервіси та розширення, які можуть містити вразливості. Застарілі або вразливі версії цих компонентів можуть стати точкою входу для атаки на сайт.
 • Недостатня аутентифікація та авторизація. Слабкі методи аутентифікації (наприклад, прості паролі) або неправильне налаштування прав доступу можуть призвести до несанкціонованого доступу до чутливих даних або функціоналу сайту.
 • DDoS-атаки (Distributed Denial of Service). Ці атаки спрямовані на перевантаження сервера сайту трафіком, що призводить до тимчасової або постійної відмови в обслуговуванні для легітимних користувачів.
 • Фішинг і соціальна інженерія. Зловмисники можуть використовувати маніпуляції та обман користувачів з метою отримання їхньої особистої інформації або облікових даних, що може призвести до компрометації безпеки сайту або акаунтів користувачів.

Це лише кілька прикладів проблем, з якими можуть зіткнутися сайти в контексті безпеки.

Перелік пунктів для оцінювання безпеки сайту

Статистика злому сайтів на різних CMS

Статистика показує, що сервіси, побудовані на певних CMS, часто стають об’єктами атак. Деякі з найпоширеніших CMS, як-от WordPress, Joomla і Drupal, регулярно зазнають атак через свою популярність і широке поширення.

За даними Sucuri:

 • WordPress – до 90%;
 • Magento – 4,6%;
 • Joomla – 4,3%;
 • Drupal – 3,7%.

Варто зазначити, що статистика може змінюватися залежно від джерела, а також не всі зломи сайтів реєструються. Уразливість CMS може змінюватися з часом.

Місця, де найчастіше сайт вразливий

Говорячи про найвразливіші місця сайту, слід розуміти, що це доволі узагальнена інформація, оскільки тут багато що залежить від їхнього налаштування та рівня захисту.

 • Веб-додатки та форми введення даних. Форми реєстрації, пошук і коментарі можуть бути вразливими для атак, таких як SQL-ін’єкції, крос-сайтовий скриптинг (XSS) і крос-сайтові запити підробки (CSRF).
 • Керування аутентифікацією та сесіями. Недостатня перевірка автентичності та управління сесіями може призвести до атак на кшталт перебору паролів, вразливостей відновлення паролів і крадіжок сесій.
 • Уразливості CMS і плагінів. CMS і сторонні плагіни можуть містити вразливості, які можуть бути використані зловмисниками для атак на сайт. Необхідно використовувати якісні CMS, регулярно оновлювати їх і всі застосовані плагіни.
 • Управління доступом і авторизацією. Сюди відносяться недостатні права і управління доступом до файлів і каталогів, а також слабкі методи аутентифікації.
 • Файлова система і сервер. Недостатній захист файлової системи, неправильна конфігурація сервера, а також уразливості серверного програмного забезпечення можуть становити серйозні ризики для безпеки сайту.
 • Перехід за посиланнями та перенаправлення. Сюди належить некоректне опрацювання зовнішніх посилань і перенаправлень, що може призвести до фішингу даних (наприклад, коли посилання несе в собі дані авторизації користувача).

Також недостатній захист від DDoS-атак і недостатня безпека мережевих протоколів можуть призвести до відмови в обслуговуванні та витоку конфіденційної інформації.

Список пунктів для оцінювання безпеки сайту

Щоб максимально убезпечити сайт, дотримуйтесь 10 пунктів:

 1. Перевірка оновлень CMS, розширень і плагінів.
 2. Аналіз складності та безпеки паролів.
 3. Перевірка наявності вразливостей у коді програми.
 4. Оцінка прав доступу до файлів і директорій.
 5. Перевірка конфігурації сервера і пошук вразливостей.
 6. Аудит безпеки мережевих протоколів.
 7. Перевірка наявності захисту від DDoS-атак.
 8. Моніторинг активності користувачів і аномальних подій.
 9. Регулярне резервне копіювання даних.
 10. Навчання персоналу основ безпеки.

За допомогою систематичної перевірки та застосування відповідних заходів безпеки можна істотно знизити ризик виникнення загроз і атак на сайт. Однак слід пам’ятати, що безпека – це безперервний процес, який потребує постійної уваги та оновлення підходів до захисту. Для підвищення її рівня у нас можна замовити SSL-сертифікат від перевірених компаній.

Схожі матеріали

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *